Sdružení Pumpa
titulní stránka
 
O sdružení
o nás
aktuálně
uskutečněné akce
aktivita Stroužné (Strausseney,
    Pstrążna)
 
O obci Malá Čermná
historie
kroniky
významné budovy
památky
významní rodáci
zajímavé osobnosti
zajímavé události
 
Fotogalerie
historické fotografie (výběr)
historické pohlednice (výběr)
faktografický materiál (výběr)
vzhled obce - současnost
Bartolomějská pouť 2009
Bartolomějská pouť 2010
Bartolomějská pouť 2011
Setkání Čermných 2012
 


slava.pumr@seznam.cz


(+420) 732 364 473

 
Partnerské weby

Hronovsko v minulosti
historie Hronova a okolních obcí

Zbečník
... tam kde je krásně

 
 

Uskutečněné akce

První beseda o Malé Čermné

se uskutečnila 18. února 2006. Byla spojena s prezentací vybrané části fotografického a faktografického archivu. Besedě předcházela příprava spočívající ve sběru historických fotografií, pohlednic a dokumentů a jejich elektronické zpracování. Zároveň se pátralo po maločermenských rodácích a jejich potomcích a dalších osobách svázaných s historií obce, aby mohli být osloveni a požádáni o spolupráci se sdružením Pumpa.

Díky materiálům ze soukromého maločermenského archivu pana Zdeňka Bartla (*1921), rodáka z Malé Čermné čp. 19 byl položen základ vlastivědného archivu obce. Vybrané historické fotografie a originální doklady si do společenské místnosti Domova důchodců Bohemie přišlo prohlédnout na 50 zájemců z řad pamětníků a zájemců. Fundovaný výklad podával osobně jak pan Bartl, tak paní ředitelka Státního oblastního archivu v Náchodě Mgr. Lydia Baštecká. Oběma jmenovaným udělilo Sdružení přátel obce Malá Čermná při této příležitosti titul čestný člen sdružení Pumpa. Sdružení tímto způsobem ocenilo pochopení a podporu, kterou čestní členové sdružení od počátku jeho činnosti projevují.

Neformální beseda se setkala s živým zájmem. Proto byli v závěru všichni účastníci požádáni, aby podle svých sil a možností přispěli k zmapování historie obce a to svými vzpomínkami, památkami, fotografiemi, doklady atp. se zaměřením na historii tzv. všedního dne v uplynulém století, které bylo svým způsobem přelomové. V průběhu 20. století se naprosto změnil po staletí zavedený způsob života a obživy především venkovského obyvatelstva. Výrazně se změnil standard bydlení. Jestliže se 19. století nazývalo stoletím páry, tak 20. století bylo stoletím, kdy se elektřina dostala až do nejposlednější obce, aby tak navždy pomohla změnit její tvář. Avšak dvacáté století bylo především stoletím ve kterém vypukly dvě poslední celosvětové války. Naši předkové – naši rodiče a prarodiče – museli prokázat nesmírnou odvahu a odhodlání k životu a k péči o potomky. Doložit jejich snažení je úkolem nás, současné generace. Proto sdružení ve spolupráci s ředitelkou archivu
p. Bašteckou vypracovalo seznam nazvaný „Co sbírat“, který po výše uvedené besedě začal rozdávat všem zájemcům o spolupráci se sdružením Pumpa.

 

zpátky na výběr