Sdružení Pumpa
titulní stránka
 
O sdružení
o nás
aktuálně
uskutečněné akce
aktivita Stroužné (Strausseney,
    Pstrążna)
 
O obci Malá Čermná
historie
kroniky
významné budovy
památky
významní rodáci
zajímavé osobnosti
zajímavé události
 
Fotogalerie
historické fotografie (výběr)
historické pohlednice (výběr)
faktografický materiál (výběr)
vzhled obce - současnost
Bartolomějská pouť 2009
Bartolomějská pouť 2010
Bartolomějská pouť 2011
Setkání Čermných 2012
 


slava.pumr@seznam.cz


(+420) 732 364 473

 
Partnerské weby

Hronovsko v minulosti
historie Hronova a okolních obcí

Zbečník
... tam kde je krásně

 
 

Uskutečněné akce

První beseda s promítáním Stroužné

Dne 21. listopadu 2009 se v jídelně Domova důchodců v Malé Čermné konala beseda o jedné z obcí tzv. Českého koutku v Kladsku a to obce Stroužné (do roku 1945 Strausseney, nyní Pstrążna). Na akci byly dataprojektorem promítnuty staré pohlednice a fotografie, které se dosud podařilo shromáždit od bývalých rodáků této obce a jejich potomků. Celá akce měla, kromě jiného, povzbudit zájem o spolupráci se sdružením Pumpa a garanty aktivity Stroužné. Konkrétně jde o Evu Pumrovou, zakladatelku sdružení Pumpa, Manfreda Beneše z Bezděkova nad Metují, rodáka ze Stroužného a Krzyzstofa Chilarski, potomka strouženské rodiny, který pracuje přímo ve Stroužném ve skanzenu. Přáním organizátorů akce bylo, aby se do besedy zapojilo co nejvíce účastníků, protože oni jsou nositeli nejen autentických, ale hlavně faktických vzpomínek. Je zřejmé, že o obec, kterou po válce opustili skoro všichni původní obyvatelé a která se úplně změnila, je zájem. Byla promítnuta skoro celá databáze včetně různých map, orientačních mapek a pomůcek, jež mají usnadnit sestavení mapy osídlení Stroužného z doby před II. světovou válkou (po vzoru mapky obce Jakubovice). V závěru se promítaly i staré fotografie z okolních obcí po obou stranách hranice. Nakonec byli účastníci besedy seznámeni i s historií budovy v níž se beseda konala (Domov důchodců, dříve hotel Bohemia). V předsálí byla na dvou výstavních panelech instalována výstavka k uvedenému tématu. Besedy se zúčastnili i naši polští sousedé a všichni společně přivítali spontánním potleskem vzácného hosta paní Marušku Hauschke. Bohužel se opět stalo, že akce nebyla nikým zdokumentována, proto je fotogalerie složena jen z obrázků, jež byly součástí prezentace.

Pokud poznáte někoho ze svých příbuzných, napište nám e-mail. Rodný dům Marušky Hauschke Chalupa Zwikirsch zvaná U Alexandra
Pokud poznáte někoho ze svých příbuzných, napište nám e-mail. Maruška Hauschke u přijímání Budova krátce po výstavbě, tj. těsně před 2. svět. válkou
Pokud poznáte někoho ze svých příbuzných, napište nám e-mail. Maruška Hauschke v 15 letech Budova v současnosti

Hana Benešová
V dnešní době už málo komu něco říká "Český koutek." Je to území hned za hranicemi, které na Vás dýchne zvláštním kouzlem dávných časů. Toto území nám bylo vzato za vlády císařovny Marie Terezie. V minulosti byla několikrát projevena snaha o vrácení. Naposledy po 2. světové válce, ale marně. Tím, že byla posunuta polsko-německá hranice se změnilo osídlení a mnoho domů bylo vybouráno.
Aby nebylo úplně všechno smazáno z paměti, našli se mezi námi nadšenci, kteří téměř po dvanácté se snaží podchytit co se ještě dá. Za tímto účelem byla v sobotu 21. listopadu uspořádána beseda v Malé Čermné. Uváděla ji paní Pumrová, která si vzala za své zmapovat obec Stroužné a Bukovinu do období konce války. Neúnavně oslovuje, navštěvuje a rozprostírá sítě, aby získala další informace. Do současné doby se ji podařilo zajistit dost materiálů a hlavně fotografií. Beseda byla hojně navštívena.

E-mail od Krzysztofa Chilarski
Pani Ewo! dzisiejsze spotkanie było bardzo udane. Szczerze gratuluję i
pozdrawiam. Krzysztof Ch.


zpátky na výběr